X
אנא בחר את גודל הפונט הרצוי:
פראג
מסלולי טיול בפראגנקודות עניין בפראגטיפים והמלצות לפראגמלון מומלץ בפראגאטרקציות בפראגהצגות בפראגהשכרת רכב בפראגקניות בפראגשאטלים בפראגטיסה זולה לפראג
 

סיור בגטו טרזינשטט - Terezin

המחנה טרזינשטט ששימש לתעמולה נאצית

במהלך ביקור בפראג וסביבתה, יש רשימה אינסופית של מקומות בהם מומלץ לבקר. ביניהם, יש כאלה שחשוב מאד להגיע אליהם, בעיקר מנקודת מבט ישראלית. סיור בגטו טרזינשטט (או "טרזין", Terezin) מחבר אותנו להיסטוריה הנעימה פחות של האזור, או אפילו של אירופה כולה – תקופת השואה, כמובן. הנה כל מה שחשוב שתדעו על המבצר שמילא במלחמת העולם השנייה, למרבה הצער, תפקיד אחר לחלוטין.

הזמן עכשיו סיור מודרך לגטו טרזינשטט מפראג >>

גטו טרזינשטט

ההיסטוריה העצובה של גטו טרזינשטט

טרזינשטט הוא מבצר הממוקם ב-60 קילומטרים מצפון לפראג, במחוז בשם לאבם. המבצר נבנה על ידי יוזף השני, הקיסר האוסטרו-הונגרי, לקראת סופה של המאה ה-18. המטרה הראשונה הייתה לספק הגנה לממלכה מפני האויבים הפרוסיים. האתר נחלק לשני מבצרים למעשה – מבצר קטן יותר, ששימש על תקן בית סוהר, ומבצר גדול שהפך בתקופת מלחמת העולם השנייה לגטו. כ-150,000 אסירים יהודיים נשלחו למחנה הריכוז, מאזורים שונים – יהודי הפרוטקטורט של בוהמיה ומורביה, כמו גם יהודים ממדינות מרכז ומערב אירופה האחרות.

לצד זה, שימש המקום מחנה מעבר ליהודים בדרך לאושוויץ וכ"גטו לדוגמא" במסגרת התעמולה הנאצית: תאמינו או לא, הם הציגו את הגטו כדוגמא לאופן בו השלטון הנאצי "מיטיב" עם היהודים, תוך הצגת מיצג שווא של חיי רווחה בו.

ביקור בגטו בטרזינשטט מאפשר להתוודע לזוועות שהיו במקום, ולכן מהווה חלק משמעותי בשימור זיכרון השואה. המקום כולל כיום אתר הנצחה ובו בית כנסת בו היו מתפללים יהודי הגטו, מוזיאון שמראה את חיי היום יום בגטו ומציג מסמכים שנשמרו מהזוועה (תמונות, יצירות אומנות ועוד), משרפות ובית קברות.

הזמן עכשיו סיור מודרך לגטו טרזינשטט מפראג >>

חדר עם הציוד הדל של היהודים ששהו בגטו טרזינשטט

המסגרת המקובלת: סיור

סיור מודרך במבצר הקטן נערך כשעה ומועבר בשפה האנגלית, בקבוצות של 10-20 אנשים. במהלך הסיור עוברים בתחנות השונות שעברו אסירים פוליטיים עד חדר המעצר, במקלחות, במרפאה, בחדרי המגורים של קציני הגסטאפו ובחצר ההוצאה להורג. במהלך הסיור לומדים על החיים בגטו, על הסיפורים העגומים של חלק מדייריו ועל האומנות שהצליחה להתקיים בגטו ולספק תקווה גם כשהייאוש הקיף את השוהים מכל עבר.

בנוסף למבצר עצמו, מומלץ להשאיר זמן לביקור בעיירה עצמה. היא נראית חסר ייחוד של ממש במבט ראשון, אך בוודאי מרגישים צמרמורת כשיודעים שאותם מבנים בהם מתגוררים כיום תושבי העיירה, היו בעברם חלק מהגטו. מוזיאון הגטו נמצא בתחומי העיירה ומחייב ביקור. זהו מוזיאון מרשים מאד, עם המון פריטים חשובים: מסמכים, יומנים, מכתבים, תמונות, יצירות אומנות ועוד.

הזמן עכשיו סיור מודרך לגטו טרזינשטט מפראג >>

איך מגיעים לגטו טרזינשטט מפראג?

גטו טרזינשטט, בהתחשב בכל הכתוב מעלה, מדורג בוודאי במקום גבוה ברשימת המקומות אליהם כדאי להגיע במהלך שהות בפראג. מהעיר עצמה יוצאים סיורים באזור, עם ה"חבילה המלאה" של הסעות מפראג וסיור מודרך במבצר ובעיירה. המעוניינים להגיע למקום בצורה עצמאית יכולים לעשות זאת באוטובוס היוצא מתחנת Holesovice. משך הנסיעה באוטובוס כחמישים דקות, כשהקו עוצר ממש בסמוך למוזיאון.

שלט כניסה לגטו טרזינשטט

 

כתבות שאולי יעניינו אותך